Joanna Bogacz

Co to jest uniwersalna nieruchomość i jak ją nabyć?

Określenie UNIWERSALNE można zastosować do wszystkiego. Jest ono wszechstronne, dzięki czemu można go użyć/wykorzystać/ przetestować/dostosować do swoich potrzeb. Tak właśnie powinny wyglądać nieruchomosci – powinny być dla wszystkich. A szczególnie dla 80% Kupujących. Jednak nim przejdziemy do konkretów to podkreślę, że:

KUPUJACY = SPRZEDAJACY

SPRZEDAJACY = KUPUJACY

Nie ma znaczenia, gdzie teraz jesteś. Czy po stronie Sprzedającego czy po stronie Kupującego. Jestem pewna, że kiedyś (przypuszczam, że w najbliższej przyszłości) będziesz po drugiej stronie. Wtedy UNIWERSALANA nieruchomość będzie miała swoje zastosowanie.

Zatem jaka jest uniwersalna nieruchomość?

To nieruchomość spełniającą potrzeby 80% Klientów. Uniwersalna nieruchomość ma być dla Ciebie rozwiązaniem w momencie, gdy  będąc w potrzebie będziesz mógł wyciągnąć z niej zainwestowane pieniądze. Aby tak się stało, muszą zadziać się 3 rzeczy

Jest to zestawienie najczęściej nabywanych/zbywanych nieruchomości na rynku. Są one nie tylko atrakcyjne dla Ciebie, gdy je kupujesz. Są dla Ciebie takie również wtedy, gdy stajesz się stroną sprzedającą lub szukasz Najemcy. Tak ma być z każdą z nieruchomości. Nieruchomość ma płynie przechodzić przez te trzy transakcje: kupna/sprzedaży/wynajmu. Nieruchomość ma być Twoim rozwiązaniem.

Obecnie rynek Klientów podzielony jest na:

  1. 20% Klienci Premium – do nich zaliczają się osoby szukające nieruchomości luksusowych, wyróżniających się/charakterystycznych dla danego regionu/z pazurem. Do tej grupy zaliczają się Inwestorzy z kilku milionowym stanem konta. Tutaj mamy odczynienia z transakcjami gotówkowymi większości sprzedaży. 
  2. 80% Klienci Standard – tzw. Jan Kowalski nabywający nieruchomość pod własne cele mieszkaniowe, gdzie jego potrzeby oraz całej rodziny są na pierwszy miejscu. Te osoby zaciągają kredyt hipoteczny na praktycznie całe życie: 20 – 25 – 30 lat. 

Te Dwie Grupy są od siebie inne, przedstawiają inne wartości. Jednak po tych kilku zdaniach pokazuje się nam już grupa docelowa. Jeżeli posiadasz nieruchomość uniwersalną spełniającą potrzeby 80% Klientów będzie Ci ta nieruchomosci łatwiej sprzedać lub wynająć, niż szukać Klienta o standardzie Premium.

80%> 20%

W tym przypadku liczby nie kłamią – większą grupa docelowa umożliwi Ci szybszą sprzedaż.

Zatem jakie potrzeby musi spełniać uniwersalna nieruchomość?

1. od 25 do 150 m2 powierzchnia mieszkalna

2. lokalizacja z pełni rozwiniętą infrastrukturą,

3. zagospodarowanie terenu nieruchomości,

4. dodatkowe pomieszczenia,

5. jakoś w stosunku do ceny.

Rozwińmy po kolei każdy punkt

Powierzchnia mieszkalna od 25 m2 do 150 m2

W Polsce lokal mieszkalny nie może być mniejszy niż 25 m2. Mniejszy metraż nie jest niezależnym mieszkaniem i nie może być przeznaczony do użytkowania. Te powierzchnie noszą nazwę kawalerek. Kawalerki to  nr 1 z wszystkich możliwych mieszkań na rynku, jeżeli chodzi o ich zbywalności, dlatego widzisz w ofertach nieruchomosci „apartament 32 m2”. Spółki Deweloperskie widzą zapotrzebowanie i tak przygotowują inwestycje mieszkaniowe. Tutaj pojawia się odpowiedz i zarazem rozwiązanie. Gdybyś teraz nabył kawalerkę dla siebie lub pod wynajem, to możesz być pewien, że na 100% sprzedasz ją w przeciągu 3 miesięcy (ważne: pamiętaj że czas sprzedaży jest uwarunkowany od konkretnej oferty – jeżeli chcesz tak szybko sprzedać nieruchomość – skontaktuj się ze mną. Chętnie odniosę się do twojej indywidualnej sytuacji.) 

Kolejnym przykładem mieszkania, które możesz dość szybko sprzedać są te o metrażu 40-50 m2, czyli 2/3 pokojowe. Te nieruchomosci są odpowiednie dla rodzin 2+1.

 Mieszkanie 3 pokojowe        =     Mieszkanie 3 pokojowe

50 m2                                         70 m2 

Przyjrzyj się dobrze temu zestawieniu. 

Dobrze widzisz – te same funkcje. Jedno i drugie mieszkanie ma 3 pokoje. Dzieli je 20 m2. Jednak z punktu sprzedaży ma to kolosalne znacznie przede wszystkim cenowo. Kupujący ma na start już cenę o 20 m2 niższą (przykład: średnia cena mieszkania w Krakowie na koniec maja 2022 wynosi 10 000 zł/m2). Kowalski, który miałby nabyć pod ciebie nieruchomosci ma już na samym początku cenę niższą o 200 000 zł.

Tak samo jest w kontekście domów jednorodzinnych. Średni metraż zbycia to 150 m2. Owszem są jeszcze domy mniejsze i bez problem znajdują swoich nabywców. 

Mamy dwie opcje domów:

– dom jednorodzinny wolnostojący (niezależny)
– dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej

Lokalizacja z pełni rozwiniętą infrastrukturą.

Każde nowopowstające osiedle przykłada do tego dużo uwagi. Niekiedy jest to celem Dewelopera, by stworzyć wszystkie niezbędne lokalne usługowe na inwestycji. Dzięki takiemu podejściu inwestycja staje się bardzo atrakcyjna dla osób zainteresowanych. Warto jednak podkreślić, że Polacy rzadko biorą to pod uwagę. Dla większości z nas największą wartością jest mieszkanie w centrum lub blisko centrum miasta.

Na co dzień pracuje w Krakowie, dlatego użyję przykładu z własnego podwórka.

Kraków – Rynek Stare Miasto, Wawel, Planty – nieruchomości w tych obszarach są najbardziej rozchwytywane przez kupujących i turystów.

Jest jednak drobna uwaga: w tym przypadku cena nieruchomości jest wysoka, przez co skierowana do Klienta Premium.

Skupiając się na lokalizacji jaką jest Kraków dostrzegamy atrakcje, jakie niesie samo centrum miasta. Nie patrzymy na nasze codzienne potrzeby. A gdy sobie nazwiesz to, co jest Ci niezbędne do życia, to zrozumiesz, że wystarczy Ci nieruchomość w dobrze zagospodarowanej dzielnicy. I tak oto Twoja nieruchomość trafi do 80% Klientów.

Zagospodarowanie terenu nieruchomości.

A raczej zagospodarowanie terenu inwestycji, w której chcesz nabyć nieruchomość. Dla singli i singielek – nie ma znaczenia czy jest plac zabaw dla dzieci czy nie… Ale dla 80% Klientów będzie to jedna z podstawowych wytycznych. Niejednokrotnie przekonałam się, że Kupujący nie zdecydował się na daną nieruchomość, bo nie być atrakcji dla dzieci. Stąd też cieżko już znaleźć projekt deweloperski bez placów zabaw. Dla uniwersalnej nieruchomość jest to na plus. 

Jednak nie tylko o plac zabaw chodzi – chodzi o wartości jakie możemy wyciągnąć z samej inwestycji. A tym może być niska zabudowa i większe odległości. Warto wspomnieć, że na wygląd infrastruktury wpływa wszystko to, co się dzieje w obrębie inwestycji. Co dana inwestycja ma w sobie wartościowego? Może być to wspomniany plac zabaw, siłownia zewnętrzna, mini park tylko dla mieszkańców. Jeżeli przed zakupem będziemy tego świadom, to przy wystawieniu nieruchomości na sprzedaż bez problemu znajdziesz zalety swojej nieruchomości.

Dodatkowe pomieszczenia

  • Miejsce postojowe w hali garażowej na samochód
  • Miejsce postojowe w hali garażowej na motocykl 
  • Komórka lokatorska (piwnica)
  • Ogródek dla mieszkań na parterze
  • Balkon lub Taras

To są właśnie  potrzeby mieszkańców.

Każde pomieszczenie pełni różne funkcje:

  1. Balkon/Taras/ Ogródek – można zaaranżować jako dodatkową powierzchnię do użytkowania. W branży nieruchomości mówi się, że: ,,jest to zwiększenie metrażu’’. Nieruchomości, które nie mają nawet balkonu – traktowane są jako nieatrakcyjne.
  2. Komórek Lokatorską (Piwnica) można wykorzystać, jako miejsce do przechowywania rzeczy nie potrzebnych na co dzień m.in. opony do samochodu, rowery.
  3. Miejsce postojowe dla samochodu/motocyklu – warto je nabyć, nawet gdy nie mamy samochodu. 80% Klientów ma samochód i odrzuca zakup miejsca postojowego.

Wyżej wspomniane pomieszczenia są podstawami uniwersalnej nieruchomości. Swoimi zaletami podnoszą jej wartość.

Jakość w stosunku do ceny

Podstawowym wyznacznikiem nie będzie cena, a korzyści, jakie mamy w ramach tego.

Cieszę się, że na rynku nieruchomości rośnie taka świadomość. Cena, to nie tylko wartość mieszkania, ale wszystko to, co się w co się za tym kryje. Może być taka ze chcesz nabyć nieruchomość, która będzie miała dbała o części wspólne (np. korytarze). Być może chcesz uniknąć korytarzy pomalowanych zwykłą farbą. To jest ok. Nie zrozum mnie źle – oba wykończenia będą miały swoich zwolenników. Stąd na rynku taki wachlarz nieruchomości. Nie musi być po kosztach, nie musi to być nad wyraz. Tylko właśnie pomiędzy.

Oczywiście mogłabym Ci napisać, że i tak wszystko się sprzeda. To prawda… pytanie tylko kiedy? 

Celem tego artykułu było nakreślenie Ci czym jest uniwersalna nieruchomość. Jeśli stoisz na rozdrożu i nie wiesz na co się zdecydować, to może warto pomyślisz o uniwersalnej nieruchomości.

Wszystkiego Dobrego.

Joanna 

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.