Jak kupić pierwszą nieruchomość?

Zakup pierwszej nieruchomości, to zawsze ogromne przeżycie. Przyszły właściciel ma przed sobą mnóstwo pytań i jeszcze więcej wątpliwości.

Dzisiejszy artykuł, to forma mini poradnika mieszkaniowego, który nie zawiera uniwersalnych rad (takich po prostu nie ma), ale jest zbiorem mojego wieloletniego doświadczenia, którym chcę się z Tobą dzielić.

Decyzja

Decyzja o zakupie pierwszej nieruchomości wiąże się z ogromnymi emocjami. Zdarza się, że to właśnie emocje decydują o wybraniu konkretnej nieruchomości. Tymczasem czynnik emocjonalny powinien być ostatnim, który jest brany pod uwagę. Nie kieruj tym, że lokalizacja mieszkania jest w pobliżu mieszkania rodziców albo jeszcze bliżej miejsca pracy. 

Zwracaj uwagę na swoje potrzeby! Nie kieruj się złotymi radami w stylu “to tylko dwa pokoje, kup większe”; “ta dzielnica jest średnio skomunikowana”. Jestem świadoma, że wskazówki wypływają z dobroci serca, ale nie mogą one determinować Twoich decyzji.

Nieruchomość – dla kogo?

Kolejnym zasadniczym pytaniem, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć brzmi: kto kupuje tę nieruchomość? I kto w tej nieruchomości będzie mieszkał?

Podstawowe grupy klientów, to:

  • pracujący singiel
  • student (w tym przypadku zazwyczaj rodzice chcą zainwestować fundusze na dobry start)
  • młoda para
  • rodzice z dzieckiem/dziećmi

Nie należy jednak zakładać, że singiel musi kupić studio, student kawalerkę, młoda para, czy rodzina dwa pokoje lub dom. Oczywiście myśląc o zakupie pierwszej nieruchomości, moim zdaniem, należy wziąć czynnik inwestycyjny. Co mam na myśli? Skoro to pierwsze mieszkanie lub dom, to znaczy, że będą inne nieruchomości. Kupujcie więc taką nieruchomość, którą swobodnie sprzedacie.

Zatem jakie są cechy łatwej do sprzedaży nieruchomości?

  • lokalizacja
  • ustawność pomieszczeń
  • balkon
  • komórka lokatorska
  • miejsce parkingowe
  • otoczenie (okolica)

Mieszkanie czy dom?

Zarówno zakup mieszkania, jak i domu ma swoje wady i zalety. Kupno mieszkania pozwala na większy wybór lokalizacji i jest formą zachowania oszczędności przy eksploatacji. Z drugiej strony nie do końca wiesz na jakich sąsiadów trafisz, będziesz “ograniczony” powierzchnią, którą zakupiłeś.

Natomiast w przypadku zakupu domu musisz liczyć się z wszelkiego rodzaju naprawami, budową domu. W zamian jednak otrzymasz taką nieruchomość o jakiej marzysz. 

Nieruchomość nowa czy używana?

Mieszkanie z rynku wtórnego kupujemy najczęściej od osoby prywatnej, która jest jego obecnym właścicielem. To, jak sprawnie zostanie przeprowadzona transakcja, zależy w głównej mierze od samego sprzedającego. Możemy trafić na osobę bezproblemową, ale i taką, która postawi przed nami szereg wymagań i może sprawiać trudności, kiedy dojdzie do momentu wyprowadzki. 

Kolejną kwestią może okazać się potrzeba wykonania remontu. Remont jest jednak czynnością, która może poczekać do momentu napływu gotówki – jeśli nie spieszy nam się z przeprowadzką, warto rozplanować sobie prace na dłuższy czas. Natomiast nie można wstrzymać się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi aż 2%. 

Warto mieć także na uwadze, że koszty eksploatacji mogą być znacznie wyższe w używanym mieszkaniu. Rynek wtórny jest więc obarczony wieloma dodatkowymi kosztami, które nie wchodzą w cenę zakupu nieruchomości, ale trzeba być ich świadomym. Opłaty za fundusz remontowy, wyższe koszty ogrzewania i ciągłe inwestycje w części wspólne mogą być bardzo dużym obciążeniem.

Kluczowym aspektem jest też szybkość wprowadzenia się od momentu podpisania umowy i zapłaty za nieruchomość. Nie zawsze, ale często, mieszkania z rynku pierwotnego kupujemy, gdy są na jednym z pierwszych etapów inwestycji. Zanim otrzymamy gotowy lokal, może minąć nawet kilka miesięcy lub lat. Oczywiście są także dostępne nowe nieruchomości, do których możemy wprowadzić się od razu – jednak wybór takich nieruchomości jest ograniczony.
Nieruchomość z rynku wtórnego jest dostępna o wiele szybciej. Z poprzednim właścicielem możemy ustalić dowolnie termin przeprowadzki – nawet na następny dzień po zakupie.

Lokalizacja – jak ją wybrać?

Zakup nieruchomości warto przeanalizować krok po kroku, biorąc pod uwagę nasze najważniejsze potrzeby. Pod lupę powinieneś wziąć czynniki, które będą wpływać wg. Ciebie na atrakcyjność lokalizacji. Do takich czynników można zaliczyć:

  • dostępność komunikacyjna,
  • udogodnienia dla najmłodszych,
  • dostępność miejsc parkingowych,
  • zagospodarowanie dzielnicy np. ilość sklepów, aptek, przedszkoli, szkół znajdujących się w pobliżu
  • bezpieczeństwo okolicy,
  • bliskość terenów rekreacyjnych.

Usługi specjalisty, jako forma zabezpieczenia

Zakup pierwszej nieruchomości, to także mnóstwo formalności. Formularze, umowy, akty prawne, przepisy. Wbrew pozorom jest tego całe mnóstwo, a jeśli dołączymy do tego jeszcze formalności związane z kredytowaniem, to wyjdzie nam istny kosmos! Najlepszym zabezpieczeniem transakcyjnym jest doradca ds. nieruchomości. 

Jako wieloletni praktyk znam kwestię poprawności dokumentów oraz wiem w jakim kierunku podążać, aby zakup nieruchomości przeszedł sprawnie i bezproblemowo. Jeśli jesteś na etapie zakupu nieruchomości, zapraszam Cię do kontaktu: https://bogacz.info.pl/

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *