Polski Ład, a rynek nieruchomości

1 stycznia 2022 roku wszedł w życie Polski Ład. W związku ze zmianami przepisów, również na rynku nieruchomości, przygotowałam krótkie podsumowanie.

Dom do 70 m2 bez formalności

Budowa domu do 70m2, to jeden z najpopularniejszych pomysłów wprowadzonych przez Polski Ład. W 2022 roku budowa domu o powierzchni do 70m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Co ważne: nie oznacza to jednak całkowitej dowolności – pewne warunki należy spełnić.

Kluczowym warunkiem do spełnienia przy postawieniu takiego domu jest konieczność budowy tylko na własnej działce budowlanej. Budynek musi być wolnostojący i posiadać maksymalnie dwie kondygnacje. Na każde 500 m2 działki można postawić tylko jeden dom bez pozwolenia. Powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 70 m2. Należy pamiętać także o tym, że zgodnie z Polskim Ładem takie domy można budować wyłącznie na własne potrzeby – oznacza to, że nie będzie można ich wynajmować ani sprzedawać. 

Co zrobić, aby rozpocząć budowę domu bez formalności? 

By rozpocząć budowę domu jednorodzinnego (do 70m2) należy na na minimum 21 dni przed rozpoczęciem robót zgłosić budowę właściwym organom. Nie trzeba ustanawiać kierownika budowy czy prowadzić dziennika budowy. Jednak trzeba pamiętać, że dom musi być zaprojektowany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, w której takiego planu nie ma, zmuszeni jesteśmy jak dotychczas wystąpić o wydanie warunków zabudowy. 

Mieszkanie bez wkładu własnego

Kolejne rozwiązanie z Polskiego Ładu ma wesprzeć osoby, które posiadają wystarczającą zdolność kredytową, ale mają trudność z zebraniem kwoty na wkład własny – szczególnie w kontekście faktu, że ceny mieszkań stale rosną. W 2022 roku ta przeszkoda zniknie. Dzięki państwowej gwarancji bank udzieli kredytu na własne mieszkanie bez wkładu własnego.

Nowe przepisy przewidują, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. Gwarancja taka teoretycznie zastąpi wkład własny. Okres spłaty kredytu z gwarancją będzie wynosić co najmniej 15 lat. Kredyty bez wkładu własnego będą udzielane do 31 grudnia 2030 r.

Kredyty bez wkładu własnego będą udzielane w złotówkach przez banki, które zawrą odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Warunkiem otrzymania preferencyjnej pożyczki bez wkładu własnego jest nieposiadanie tytułu prawnego do żadnego lokalu. W związku z tym owe rozwiązanie, to propozycja dla osób, dla których będzie to pierwszy zakup nieruchomości. Ma to wesprzeć wiele osób w sytuacji, w której ostatni wzrost cen nieruchomości blokuje w zakupie własnego mieszkania.

W dniu publikacji artykułu na stronie gov.pl widnieje informacja, że rozwiązanie “Mieszkanie bez wkładu własnego” wejdzie w życie 27 maja 2022 roku. 

Rodzinny bon mieszkaniowy, a zakup nieruchomości

Polski Ład przygotował także rodzinny bon mieszkaniowy. Spożytkować go można na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego czy wkładu budowlanego, partycypację w SIM/TBS, budowę domu, zakup mieszkania lub domu.

O rodzinny bon mogą wystąpić osoby, które prowadzą gospodarstwo domowe, w którego skład wchodzi co najmniej 3 dzieci lub osoba z niepełnosprawnością. Przeszkodą nie jest posiadanie lokalu mieszkalnego – bony mieszkaniowe można przeznaczyć na zakup większego mieszkania czy zamianę mieszkania na dom. 

Zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku będą miały wpływ nie tylko na nasze portfele, ale także na ceny mieszkań. Z pewnością są osoby, które mogą skorzystać ze wsparcia w ramach programu, jednak na nową propozycję rządu trzeba spojrzeć z różnych perspektyw. Tak istotne zmiany będą miały konsekwencje w wielu aspektach związanych z rynkiem nieruchomości, dlatego w tym momencie ciężko jest ocenić, czy Polski Ład będzie korzystny dla naszej branży.  

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *