Joanna Bogacz

Umowa na wyłączność

Dzisiejszy artykuł traktuję, jako miniporadnik. Postanowiłam rozprawić się z tematem umowy na wyłączność i przedstawić Ci 5 powodów, dla których warto taką umowę zawrzeć. Ponadto chciałabym odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie… dlaczego pracuję na umowie na wyłączność?

Kiedy postanowisz skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy ds. nieruchomości, warto, abyś w  pierwszej kolejności zawarł umowę. Rozróżniamy dwa rodzaje umów: otwartą oraz na wyłączność. W dzisiejszym artykule chciałabym omówić praktyki, które stosuję od lat i które są gwarantem bezpieczeństwa dla obu stron.

Umowa na wyłączność zobowiązuje pośrednika do podjęcia wszelkich możliwych działań prowadzących do sprzedaży, a jednocześnie daje mu gwarancję, że gdy rzetelnie wykona swoją pracę, to otrzyma zasłużone wynagrodzenie. 

Definicja umowy na wyłączność nie została określona w przepisach, ale jej kwestię precyzują dwa artykuły k.c.:

  • Art 550. Jeżeli w umowie sprzedaży zastrzeżona została na rzecz kupującego wyłączność bądź w ten sposób, że sprzedawca nie będzie dostarczał rzeczy określonego rodzaju innym osobom, bądź też w ten sposób, że kupujący będzie jedynym odprzedawcą zakupionych rzeczy na oznaczonym obszarze, sprzedawca nie może w zakresie, w którym wyłączność została zastrzeżona, ani bezpośrednio, ani pośrednio zawierać umów sprzedaży, które mogłyby naruszyć wyłączność przysługującą kupującemu.

  • Art 761. Jeżeli agentowi zostało przyznane prawo wyłączności w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego, a w czasie trwania umowy agencyjnej została bez udziału agenta zawarta umowa z klientem z tej grupy lub obszaru, agent może żądać prowizji od tej umowy. Dający zlecenie obowiązany jest w rozsądnym czasie zawiadomić agenta o zawarciu takiej umowy.

Jestem świadoma, że dla laików zapisy prawne mogą wydać się skomplikowane. Jednakże z doświadczenia wiem, że zapisem, który może wzbudzać niepewność, jest fragment dotyczący żądania prowizji od umowy, nawet jeśli nieruchomość została sprzedana bez udziału doradcy.
Od wielu lat pracuję na umowie na wyłączność, ponieważ zasadą numer 1 jest dla mnie świadczenie usług na najwyższym poziomie.

W związku z tym, że pracuję dla ludzi i chcę spełniać ich marzenia, przygotowałam listę 5 powodów, dla których warto przynajmniej rozważyć umowę na wyłączność.

  • Zaangażowanie – tak jak wspomniałam wyżej, umową na wyłączność gwarantuje Ci 100% zaangażowanie doradcy w poszukiwanie kupca lub najemcy.
  • Profesjonalizm w każdym calu – jako wieloletni praktyk posiadam skuteczne narzędzia do pozyskiwania Klientów.
  • Ułatwiony kontakt – dzięki umowie na wyłączność pozostajesz w kontakcie tylko i wyłącznie z jednym doradcą.
  • Proces sprzedaży nieruchomości wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności prawnych i administracyjnych, skompletowania szeregu dokumentów. Przy umowie na wyłączność doradca ds. nieruchomości przeprowadzi całą procedurę od przygotowania nieruchomości po znalezienie zdecydowanego klienta i przygotowanie dokumentów do transakcji.
  • Nieruchomość zostanie sprzedana w cenie rynkowej.

Wymienione powyżej kwestie sprawiają, że przy umowie na wyłączność dużo szybciej dochodzi do finalizacji transakcji niż na umowie otwartej. Zatem jeśli zadajesz sobie pytanie, czy warto – moja odpowiedź brzmi – oczywiście, że warto

Udostępnij

Przeczytaj także

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *